Jednymi z najczęściej kupowanych sprzętów do domu są urządzenia AGD. Są to m.in. urządzenia pomagające w utrzymaniu czystości w domu, takie jak odkurzacze. Wybór sprzętu powinien być przemyślany, aby dobrze spełniał on swoje zadania oraz by był sprzętem trwałym, który posłuży przez długi czas.

Na co zwracać uwagę przy wyborze odkurzacza?

Po pierwsze odkurzacz musi mieć odpowiednią moc ssącą. Choć wpływ ma na nią moc silnika, nie oznacza to, że zawsze mocniejszy silnik będzie optymalnym rozwiązaniem. Wiele zależy bowiem również od sprawności silnika oraz od konstrukcji odkurzacza. Czasem dobrze zaprojektowany odkurzacz z silnikiem o mniejszej mocy będzie efektywniej działał, niż gorzej zoptymalizowane urządzenie z mocniejszym silnikiem. Trzeba również pamiętać, że mniejsza moc silnika to mniejszy pobór energii i niższe koszty.

Kolejna kwestia to możliwości i wyposażenie odkurzacza. Wśród odkurzaczy możemy wyróżnić odkurzacze workowe oraz bezrowkowe. Odkurzacze workowe to dość łatwe pozbywanie się nagromadzonego kurzu – po prostu wystarczy wyrzucić cały worek. Trzeba jednak co jakiś czas dokupywać odpowiednie worki do danego modelu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Z dostępnością worków nie powinno być problemu w przypadku powszechnie stosowanych urządzeń, jak np. odkurzacz Zelmer. Problem taki, może jednak pojawić się po jakimś czasie w przypadku odkurzaczy „no name”. W przypadku zastosowania systemu bezworkowego wszystko zbierane jest do pojemnika wielokrotnego użytku. Nieco więcej jest jednak wtedy pracy z okresowym czyszczeniem pojemnika i filtrów.
Trzeba również zwrócić uwagę na jakość filtrów, które chronią układ silnika i mechanizmy odkurzacza, a także zapobiegają wydostawaniu się cząstek kurzu na zewnątrz. Ta ostatnia kwestia ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku alergików.
Dodatkowe akcesoria, na przykład szczotki szczelinowe, czy miękkie szczotki do skórzanej tapicerki będą również  przydatnym udogodnieniem.

Zakup dobrego odkurzacza – wybrać Zelmer?